Segítőknek, munkáltatóknak

Szolgáltatástérkép

Az UNHCR (az ENSZ menekültügyi szervezete) szolgáltatástérképén 71 magyarországi szervezet 60 szolgáltatása szerepel az ország összes megyéjéből. Az angol nyelvű adatbázisban szektorok, szervezetek, szolgáltatások és megyék szerint is lehet keresni.

Bővebben…

A pedagógusok és szülők körében végzett felmérés eredményei

AZ EDUA projekt keretében felmérést végeztünk Magyarországra menekült ukrán szülők és az ukrán óvodásokkal és tanulókkal foglalkozó pedagógusok között. A pedagógus kérdőívet 151, az ukrán nyelvű szülőit 20 fő (32 gyermekre vonatkozóan) töltötte ki. A kutatási zárójelentés tartalmazza az iskoláknak-óvodáknak küldött minikérdőívünk adatait is.

Bővebben…

Az Ukrán menekült gyermekek a magyar közoktatásban konferencia videói

Sok minden hiányzik a menekült gyerekeket, fiatalokat segítő szervezetek, szakemberek, pedagógusok munkájához az oktatás területén – többek között a széles körben elérhető, egymással megosztott információ és az érdekképviselet. Erre a problémára igyekszik fenntartható megoldást nyújtani az EDUA projekt, melyet a Civil Közoktatási Platform a Civil Kollégium Alapítvánnyal együttműködve, a United Way Magyarország támogatásával valósít meg. KI, MIT, HOGYAN: Ukrán menekült gyermekek a magyar közoktatásban címmel szeptemberben konferenciát szerveztek az EDUA projektben részt vállaló szervezetek. A konferenciaelőadások videói megtekinthetők youtube csatornánkon.

Bővebben…

Így is segíthetsz menekülteknek!

A MIRA interkulturális közösség az Artemisszió alapítvány berkein belül azért jött létre, hogy segítséget nyújtson Magyarországon élő menekülteknek. Ezt most te is megteheted, egy mentor és tutoring program kereteiben!

Bővebben…

Hány ukrán menekült van jelen a magyar közoktatásban?

A kérdésre nem egyszerű a válasz. A médiában az idei évre vonatkozóan nem találkozunk adatokkal, és a hatóságoktól sem sikerült információt szereznünk. A menedékesekre vonatkozó alapadatok az Egyesült Nemzetek Szervezete Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) folyamatosan közzéteszi, azonban a kettős állampolgárok ebben nem szerepelnek. Értékes – bár nem teljeskörű – adatokhoz jutottunk, amikor e-mailben megkerestük az összes óvodát és állami iskolát.

Bővebben…

Segélyvonalak ukrán menekülteknek és segítőiknek

Az Egyesült Nemzetek Menekültügyi Főbiztosa (UNHCR) ingyenes forródrótot indított Ukrajnából érkező menekülteknek és segítőiknek. A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány pedig saját segélyvonalához ukránul és oroszul beszélő kollégákat keres.

Bővebben…

Nem tudnak a jogaikról az ukrán menekültek, így aztán nem is élnek velük

Nincsen rendszerszintű megoldás arra, hogy egy menekült, amikor átlépi a határt, megfelelő információkhoz jusson, a saját nyelvén és számára érthető módon. Így egyrészt nem is látszódnak a rendszerben, másrészt nem is tudnak élni a jogaikkal. Dr. Szekeres Zsolt, a Magyar Helsinki Bizottság jogi főmunkatársa erről beszélt az EDUA projekt konferenciáján.

Bővebben…

Súlyos hiányosságok vannak az ukrán menekültek ellátásában

Alapvető eszközök, szakemberek hiányoznak az ukrán menekültek támogatásából, melyek nemcsak a társadalomba való beilleszkedést könnyítenék meg, hanem a tanulási folyamatba való bekapcsolódást és a traumák könnyebb feldolgozását is. Erre világít rá az EDUA projekt folyamatban lévő kutatása, melynek eddigi eredményeit dr. Simon Dávid, a kutatás vezetője ismertette.

Bővebben…