Fontos hírek
Itt gyűjtjük a legfontosabb aktuális híreket. A cikk tartalma folyamatosan változik! Jogszabályváltozások, segítő szolgáltatások, események, új tartalmak a honlapon.
Itt gyűjtjük a legfontosabb aktuális híreket. A cikk tartalma folyamatosan változik! Jogszabályváltozások, segítő szolgáltatások, események, új tartalmak a honlapon.
Az alábbiakban összefoglalva láthatod, miről olvashatsz a különböző aloldalakon, és a linkekre kattintva el is juthatsz azokhoz a tartalmakhoz, amelyek számodra fontosak. Az oldal hatékony használatához olvassa el az Útmutató a honlap használatához cikkünket is!
Itt gyűjtjük a legfontosabb aktuális híreket. A cikk tartalma folyamatosan változik! Jogszabályváltozások, segítő szolgáltatások, események, új tartalmak a honlapon.
i
Az orosz-ukrán háború elől menekült, menedékesként elismert külföldi állampolgárok okmányának érvényességi ideje automatikusan 2024. március 4-ére módosul, függetlenül attól, hogy az okmányon 2023. március 4-e szerepel. Ezen okmányokkal kapcsolatban nincs további teendő.
A Belügyminisztériumtól, illetve a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivataltól kapott információk alapján pontosítjuk a korábbi, az uniós adatszolgáltatásra és saját kutatásainkra alapuló adatokat. Az adatok alapján a létszám 4000 és 6000 között van, az érintett intézmények száma 1-2 ezer. A különböző forrásokból származó adatok értelmezéséhez további adatigénylésre van szükség.
AZ EDUA projekt keretében felmérést végeztünk Magyarországra menekült ukrán szülők és az ukrán óvodásokkal és tanulókkal foglalkozó pedagógusok között. A pedagógus kérdőívet 151, az ukrán nyelvű szülőit 20 fő (32 gyermekre vonatkozóan) töltötte ki. A kutatási zárójelentés tartalmazza az iskoláknak-óvodáknak küldött minikérdőívünk adatait is.
Az érettségi és a felvételi jelentkezés határideje február 15! Cikkünkben összefoglaltuk a fontos tudnivalókat – olyanokat is, amelyek nem közismertek!
Sok minden hiányzik a menekült gyerekeket, fiatalokat segítő szervezetek, szakemberek, pedagógusok munkájához az oktatás területén – többek között a széles körben elérhető, egymással megosztott információ és az érdekképviselet. Erre a problémára igyekszik fenntartható megoldást nyújtani az EDUA projekt, melyet a Civil Közoktatási Platform a Civil Kollégium Alapítvánnyal együttműködve, a United Way Magyarország támogatásával valósít meg. KI, MIT, HOGYAN: Ukrán menekült gyermekek a magyar közoktatásban címmel szeptemberben konferenciát szerveztek az EDUA projektben részt vállaló szervezetek. A konferenciaelőadások videói megtekinthetők youtube csatornánkon.
A kérdésre nem egyszerű a válasz. A médiában az idei évre vonatkozóan nem találkozunk adatokkal, és a hatóságoktól sem sikerült információt szereznünk. A menedékesekre vonatkozó alapadatok az Egyesült Nemzetek Szervezete Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) folyamatosan közzéteszi, azonban a kettős állampolgárok ebben nem szerepelnek. Értékes – bár nem teljeskörű – adatokhoz jutottunk, amikor e-mailben megkerestük az összes óvodát és állami iskolát.
Minden nyolcadikos tanulónak jelentkeznie kell középfokú továbbtanulásra február 22-ig – akkor is, ha még nem tudja, hogy jövőre Magyarországon tartózkodik-e. Cikkünkben elmondjuk a jelentkezéssel kapcsolatos tudnivalókat, és tanácsot adunk a szülőknek a megfelelő iskolába való bejutás érdekében.